Країна-агресор обрала «темний» сценарій

19 жовтня керівництво країни-агресора (РФ) за підсумками засідання Совбезу ухвалило низку рішень, котрі безпосередньо стосуються України.

  1. Окупантом запроваджено режим воєнного стану на тимчасово окупованих територіях України («ЛНР», «ДНР», Херсонська та Запорізька області).
  2. На тимчасово окупованих територіях Криму та Севастополя загарбник ввів режим середнього реагування. Аналогічний режим запроваджено на територіях суб’єктів РФ: у Краснодарському краї, Бєлгородській, Брянській, Воронезькій, Курській та Ростовській областях. В рамках режиму органи виконавчої влади повинні забезпечити посилення охорони громадського порядку, функціонування транспорту та виконання інших задач.
  3. У всіх інших регіонах центрального та південного федеральних округів РФ введено  режим без назви, у рамках якого органи виконавчої влади також повинні забезпечити охорону громадського порядку. Вводиться контроль діяльності типографій, електронно-обчислювальних центрів тощо, можливість евакуації, досмотру та інші заходи.

Обидва режими наділяють губернаторів РФ повноваженням, зокрема, по створенню оперативних штабів, координувати діяльність регіонів президент Росії попросив особисто мера Москви Сергія Собяніна. Для вирішення завдань «спеціальної воєнної операції» планується створити Координаційну раду на чолі з російським прем’єром Михайлом Мішустіним. Собянін вже встиг заспокоїти сполоханих москвичів, що наразі нічого не зміниться.

Ще один кримінальний злочин

В Україні на ці рішення реакція була майже нульовою. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк у коментарі Liga.net заявив – це нічого не змінює, оскільки де факто Україна перебуває у стані повномасштабної війни з Росією протягом восьми місяців і «для нас не має значення, як вони називають це у себе по телевізору і в російських нормативно-правових актах». А от запровадження воєнного стану російським президентом на українських територіях та конфіскація майна, інші дії, котрі передбачає такий режим, будуть трактуватися і в Україні, і у світі за міжнародним правом як кримінальні злочини, незалежно від внутрішнього правового обґрунтування на території РФ. Це псевдолегалізація мародерства та пограбування українців, пояснив він у Twitter. Секретар РНБО Олексій Данілов у Twitter припустив, що «підготовка до масової депортації українського населенні в депресивні райони для зміни етнічного складу окупованої території. Злочин, який має бути засуджений ООН і який вже був вчинений росією у Криму й залишився не покараний».

Влада перейде до військових

І на територіях РФ,  і на тимчасово окупованих територіях України влада перейде до військових, пояснив ЗамПоліту президент Українського інституту політики Руслан Бортнік, і це безпосередньо позначиться на житті пересічних мешканців цих регіонів. Зокрема, йдеться про дуже жорсткий пропускний режим, блокпости, реквізиції будь-якого потрібного для армії майна, мобілізацію, примусову евакуацію на тимчасово окупованих територіях України.

 «Тобто, влада переходить до військових. Якщо говорити про регіони РФ, де вводяться «режими», формально – до координаційних штабів, сформованих при губернаторах. Це означає, що у регіонах РФ запроваджується режим контртерористичної операції. Створюється фактичний аналог КДБ – Координаційна рада (при уряді РФ), яка фактично стане паралельним урядом і буде займатися виключно питаннями ведення війни. Путін намагається мобілізувати суспільство, промисловість, регіони, щоб отримати ресурси, необхідні для продовження війни проти України, — пояснив експерт. – Отже, де факто на європейській території РФ запроваджена прихована форма часткового воєнного стану».  

Коментуючи позицію, висловлену Михайлом Подоляком, Руслан Бортнік зазначив, що він правий і ми (Україна) не визнаємо дії Путіна на нашій території. Але якщо йому (президенту РФ) вдасться отримати більше ресурсів від бізнесу, від суспільства, це може створити нам певні складнощі у веденні війни, зокрема, щодо звільнення тимчасово окупованих територій, не виключає експерт.

Кремль визначився

Політично Кремль визначився з курсом у війні з Україною – на ескалацію, розповів ЗамПоліту військовий експерт Олег Старіков, але, можливо, не лише в Україні. «Тобто, обрано «темний» сценарій, — припускає він. – Адже військовий сценарій виходить з політичного, а політично Кремль «закручує гайки», тож буде посилене і розширене застовування потужних конвекціональних систем озброєння». Щодо тимчасово окупованих українських територій, російська загарбницька влада, наголосив експерт, намагається, так би мовити, російське законодавство на них. Що ж до запровадження режимів у російських регіонах, включно із Москвою і Московською областю, російська влада, оскільки йде на ескалацію, готує регіони до відповідей і – намагається зміцнити їх шляхом посилення контролю російської місцевої влади за суспільним життям та інформаційною сферою.

Кремль визначився з наступником?

Привертає увагу, що Путін заохочує мера Москви до співпраці з адміністрацією президента РФ по координації діяльності регіонів. У системі сигналів російської владної верхівки наближення до президента може означати, що Собянін, принаймні, включено до відбіркового туру у фінал кастингу на наступника Путіна. Чи так це?

Руслан Бортнік не виключає, що Собянін може посилити свої позиції та розглядатися як один з варіантів (наступника), але зазначає – боротьба в оточенні Путіна за статус наступника триває, Мішустін має великий обсяг проблем і сам він більше технічна фігура. «Припускаю, на чолі структур (у рамках режимів та ВП) з’являться нові люди, можливо, люди другого ешелону (влади), які отримають надзвичайний обсяг повноважень безпосередньо від Путіна для забезпечення можливостей ведення війни», — зазначив він. Одна з цих фігур, вірогідно, і матиме шанси на наступництво.

Від редакції. На нашу думку, рішення Росії 19 жовгня свідчать про нестабільність у самій РФ, оскільки Путін зробив ескіз паралельної владної «сітки»  і робить ставку на військових, звідки, вочевидь, і походитиме нова хвиля кадрового оновлення російської владної піраміди. Отже, агресія в Україну, всупереч кількарічним твердженням російської пропаганди, не призвела до ерозії українського суспільства, стала дестабілізуючим чинником для самої Росії. Навіть лояльні до влади росіяни задаються запитаннями, навіщо їм ця «СВО». Питань помітно побільшало з оголошенням часткової мобілізації. Інцидент з військовим літаком у Єйську (РФ) став болючим для Кремля, адже «захисники» та «освободители» вбили понад 15 мирних громадян через чи то недбальство, чи то зухвалість, що неабияк плямує світлий образ  армії РФ, котрий насаджується у російському суспільстві. До незадоволення у суспільстві додається і незадоволення представників російської влади. Це є прямим наслідком перемог українських Збройних Сил, тож можна сказати, що рішення 19 жовтня – це перші ознаки того, що ЗСУ потужно б’ють ворога не лише на нашій, а вже і на його території.

ЗамПоліт