Блекаут та очі. Як зберегти гостроту зору за обмеженого освітлення

Тривалі вимкнення електроенергії через ракетні обстріли супротивника, обмежене освітлення ліхтарями, акумуляторними лампами, свічками, — це реалії більшості міст та сіл України у жовтні-листопаді 2022 року.  Вони збіглися з традиційно “темним періодом” року, коли найдовші ночі, найкоротші дні, найменша кількість сонячних днів і годин. У темряві або за обмеженого освітлення людина напружує зір. ЗамПоліт звернувся до фахівців за порадами, як не втратити гостроту зору у блекаут. 

Світлова гігієна

Однією з основних умов збереження гостроти зору є достатнє освітлення. Існують гігі\нічні вимоги до освітлення. 

Воно має бути: 

 • інтенсивно достатнім (щоб не напружувати очі),  
 • рівномірним (без засліплення і різких тіней),
 • максимально наближений до природнього. 

За останньою позицією деяка освітлювальна продукція, котра може працювати деякий час автономно, програє традиційним лампочкам. За рівномірністю є застереження до світлодіодів та кишенькових ліхтариків. І, нарешті, інтенсивної достатності у блекаут годі й шукати. Парадокс, але за відсутності нормального освітлення для очей краще темрява, аніж будь-яке джерело світла. Є дані, що .у деяких випадках, за допомогою темряви вдавалося вилікувати таке захворювання очей як амбліопія, або “ліниве око” (коли око з неясних причин перестає функціонувати на всі 100%, а органічних передумов для цього немає). І це треба враховувати, коли ви продумуєте, чим освітлювати оселю під час вимкнень освітлення. ось що ЗамПоліту радять фахівці.  

Страждає гострота 

Відсутність світла в достатній кількості  значно впливає на самопочуття людини й звісно на зір, викликаючи дискомфорт та напругу очей.  Накопичується втома та роздратування, як наслідок від цього також страждає і наша психіка. Ми сприймаємо весь довколишній світ в 90% за допомогою органів зору- нашими очима. Тому світло є дуже важливим для нашого життя, зазначає лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог Мирослава Леньо — Габорець.

Хороше освітлення для правильного функціонування й формування зору надзвичайно важливе, так як при недостатньому чи надмірному освітленні очі значно перенапружуються, спазмується очний м’яз й швидко втомлюється зоровий аналізатор. Як наслідок з’являється розмитість зображення й дискомфорт, біль в очах”, — наголошує спеціаліст. 

Як цьому зарадити? Мирослава Леньо — Габорець дає такі рекомендації. 

 1. Найкраще світло для очей- тепле  біле або жовте, а найшкідливіше — синє. Тому за комп’ютером користуйтеся спеціальними окулярами з

лінзами«blue blocker”, які не дають потрапляти шкідливому синьому спектру світла в глибину ока на сітківку й руйнувати зорові клітини. 

 1. В кімнаті в нормі (в ідеалі), окрім люстри, має бути й додаткове джерело світла – настільна лампа : зліва її розташовують для людини правші, а для лівші-навпаки, справа.
 2. У темряві взагалі не рекомендується користуватися жодним гаджетом ( адже йде подвійне навантаження й  гаджет виступає ,як фонарик, яким світимо прямо собі в очі.  Повинно бути обов’язково якесь джерело світла, щоб ми могли працювати без значної шкоди для очей. 

Американська формула

 1. Необхідно  робити перерви під час роботи на близькій відстані, особливо при поганому чи недостатньому освітленні. Це дає зменшенню зорового перенапруження  й збереженню хорошого зору. Американське правило для здоров’я очей — формула хорошого зору -20*20*20 : кожні 20 хв роботи з комп’ютером ( чи документами на близькій відстані) обов’язково робити перерви 20 сек, дивлячись вдалечінь (більше 6 м) . Тобто, треба дивитися вдалечінь на верхівки дерев, дахи будинків тощо, бо це наш природній стан очей, коли м’язи очей у розслабленому виді. 
 2. Увага! Людям, які вже мають зниження гостроти зору, обов’язково необхідно користуватися коригуючими окулярами ( з діоптріями), які покращують якість зображення й зменшують перенапруження очей. 
 3. Частіше кліпайте! Щоб не пересушувати поверхню очей — рогівку. Також при потребі використовуйте безконсервантні зволожуючі очні краплі з гіалуроновою кислотою (штучні сльози). Вони частково заміняють нашу сльозу й рідкість кліпання, зволожують поверхню очей.
 4. Вітамінізація.  Намагайтеся якнайрізноманітніше збагатити свій раціон : всі зелені овочі ( шпинат, рукола,зел.цибуля, петрушка) + червоні (помідори, морква з олив.олією,черв.перець ) та яскраві різнокольорові фрукти ( всі цитрусові, абрикос, хурма, чорниця/яфини), щоб був повноцінний комплекс з вітамінів, який надзвичайно корисний для наших оченят. Особливо зараз , в час блекауту, важливе достатнє споживання жирних кислот та омега-3 жирних поліненасичених жирів . Це горіхи, боби, морська риба ! Хоча б 2-3 рази на тиждень споживайте ці продукти .

Бережіть(ся) смартфонів

Переважна більшість тих, хто втрапив у блекаут, вимушені дізнаватися новини або повідомляти щось термінове-необхідне за допомогою смартфонів. Чимало й працюють у них, коли відсутня можливість для повноцінної роботи за комп’ютером. Ми бачимо завдяки заломленню сонячних променів в оці та їх відображенню на сітківці. Увечері їхню роль виконує штучне освітлення. Смартфони також є джерелами випромінювання, зазначає офтальмохірург, заступниця головного лікаря медцентру “Новий Зір” Тетяна Манойло. Треба зазначити, що зоровий апарат людини не пристосований до життя у сутінках, — звертає увагу фахівчиня. —  Читання й виконання дій, що потребують зосередження на деталях, за недостатнього освітлення спричиняють перенапруження очей. Річ у тім, що до процесу фокусування залучено кришталик, м’язи й зіниці, які мають звузитись, щоб забезпечити чіткість зображення. Однак у присмерку зіниці, навпаки, розширюються, тому кришталик і м’язи намагаються впоратися самотужки. Через це виникає напруга й дискомфорт очей, навіть головні болі”.

Як цьому зарадити?  Тетяна Манойло дає такі поради. 

 1. Для роботи у цей період обов’язково використовуйте лед-лампи, що живляться від повербанка. Навіть якщо працюєте за комп’ютером чи серфите у телефоні – так світловий потік розподіляється сітківкою рівномірніше, а зоровий м’яз менше напружується. Тож коли будете переводити погляд від екрана, бачитимете предмети чітко.
 2. На жаль, вимушене тривале сидіння за гаджетами за відсутності світла шкодить очам. Особливо тим, хто страждає на міопію, далекозорість чи астигматизм. Яскравий екран виснажує пігментний епітелій сітківки – з’являється зорова втома, концентрація та ефективність роботи знижуються.А ще, зосереджуючись на екранному зображенні, ми забуваємо моргати, й слізна плівка перестає відновлюватися. Поверхня ока оголюється і стає вразливою до несприятливих зовнішніх чинників. З часом це може призвести до хвороби сухого ока. Протидіяти можна формулою 20-20-20, або заплющувати очі, робити легкий масаж ділянки навколо них. 

Правило “60” для екранів

Тому, радить Тетяна Манойло, у разі роботи за комп’ютером розташовуйте екран на відстані 60–80 см, провітрюйте приміщення, використовуйте зволожувальні краплі, робіть перерви. Якщо носите окуляри, не забувайте про них.  Коли читаєте з телефона, використовуйте додаткове освітлення. Збалансовано харчуйтеся: вживайте овочі, фрукти, ягоди як джерело вітамінів та олію, рибу, горіхи чи насіння – як омега-3. Хоча б 1,5 години перебувайте на свіжому повітрі та висипайтеся.

Тьмяна эзотерика

Є ще один аспект тривалої темряви — езотеричний. Парапсихологи та екстрасенси. езотерики твердять, що саме у темряві людина здатна відкрити багато таємниць. Найменше — заглибитися у саму себе. У йогів навіть є таке випробування, коли людину замуровували у замкнений геть темний простір, куди доставляли тільки воду та їжу і був доступ повітря. Після проходження випробування людина набувала нових якостей. Схожа і більш наближена до нас практика “могили за життя”. свого часу розповсюджена: коли людині було нестерпно жити або хотілося гострих відчуттів, вона живцем на кілька годин лягала у справжню могилу, де також не було доступу світла. Враженнями ті, хто це пройшов, ділилися різними, але спільне одне — щось та й змінила темрява. До слова, є така гіпотеза, шо погіршення зору стається через небажання людини бачити щось чи когось. Тож, коли настає присмерк чи темрява, для очей краще не напружувати їх, а пошукати щось потаємне-важливе у собі. 

ЗамПоліт