Блекаут та очі. Як зберегти гостроту зору за обмеженого освітлення
Тривалі вимкнення електроенергії через ракетні обстріли супротивника, обмежене освітлення ліхтарями, акумуляторними лампами, свічками, — це реалії більшості міст та сіл України у жовтні-листопаді 2022 року. Вони збіглися з традиційно “темним періодом” року, коли найдовші ночі, найкоротші дні, найменша кількість сонячних днів і годин. У темряві або за обмеженого освітлення людина напружує зір. ЗамПоліт звернувся до фахівців за порадами, як не втратити гостроту зору у блекаут.
Світлова гігієна
Однією з основних умов збереження гостроти зору є достатнє освітлення. Існують гігі\нічні вимоги до освітлення.
Воно має бути:
- інтенсивно достатнім (щоб не напружувати очі),
- рівномірним (без засліплення і різких тіней),
- максимально наближений до природнього.
За останньою позицією деяка освітлювальна продукція, котра може працювати деякий час автономно, програє традиційним лампочкам. За рівномірністю є застереження до світлодіодів та кишенькових ліхтариків. І, нарешті, інтенсивної достатності у блекаут годі й шукати. Парадокс, але за відсутності нормального освітлення для очей краще темрява, аніж будь-яке джерело світла. Є дані, що .у деяких випадках, за допомогою темряви вдавалося вилікувати таке захворювання очей як амбліопія, або “ліниве око” (коли око з неясних причин перестає функціонувати на всі 100%, а органічних передумов для цього немає). І це треба враховувати, коли ви продумуєте, чим освітлювати оселю під час вимкнень освітлення. ось що ЗамПоліту радять фахівці.
Страждає гострота
Відсутність світла в достатній кількості значно впливає на самопочуття людини й звісно на зір, викликаючи дискомфорт та напругу очей. Накопичується втома та роздратування, як наслідок від цього також страждає і наша психіка. Ми сприймаємо весь довколишній світ в 90% за допомогою органів зору- нашими очима. Тому світло є дуже важливим для нашого життя, зазначає лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог Мирослава Леньо — Габорець.
“Хороше освітлення для правильного функціонування й формування зору надзвичайно важливе, так як при недостатньому чи надмірному освітленні очі значно перенапружуються, спазмується очний м’яз й швидко втомлюється зоровий аналізатор. Як наслідок з’являється розмитість зображення й дискомфорт, біль в очах”, — наголошує спеціаліст.
Як цьому зарадити? Мирослава Леньо — Габорець дає такі рекомендації.
- Найкраще світло для очей- тепле біле або жовте, а найшкідливіше — синє. Тому за комп’ютером користуйтеся спеціальними окулярами з
лінзами«blue blocker”, які не дають потрапляти шкідливому синьому спектру світла в глибину ока на сітківку й руйнувати зорові клітини.
- В кімнаті в нормі (в ідеалі), окрім люстри, має бути й додаткове джерело світла – настільна лампа : зліва її розташовують для людини правші, а для лівші-навпаки, справа.
- У темряві взагалі не рекомендується користуватися жодним гаджетом ( адже йде подвійне навантаження й гаджет виступає ,як фонарик, яким світимо прямо собі в очі. Повинно бути обов’язково якесь джерело світла, щоб ми могли працювати без значної шкоди для очей.
Американська формула
- Необхідно робити перерви під час роботи на близькій відстані, особливо при поганому чи недостатньому освітленні. Це дає зменшенню зорового перенапруження й збереженню хорошого зору. Американське правило для здоров’я очей — формула хорошого зору -20*20*20 : кожні 20 хв роботи з комп’ютером ( чи документами на близькій відстані) обов’язково робити перерви 20 сек, дивлячись вдалечінь (більше 6 м) . Тобто, треба дивитися вдалечінь на верхівки дерев, дахи будинків тощо, бо це наш природній стан очей, коли м’язи очей у розслабленому виді.
- Увага! Людям, які вже мають зниження гостроти зору, обов’язково необхідно користуватися коригуючими окулярами ( з діоптріями), які покращують якість зображення й зменшують перенапруження очей.
- Частіше кліпайте! Щоб не пересушувати поверхню очей — рогівку. Також при потребі використовуйте безконсервантні зволожуючі очні краплі з гіалуроновою кислотою (штучні сльози). Вони частково заміняють нашу сльозу й рідкість кліпання, зволожують поверхню очей.
- Вітамінізація. Намагайтеся якнайрізноманітніше збагатити свій раціон : всі зелені овочі ( шпинат, рукола,зел.цибуля, петрушка) + червоні (помідори, морква з олив.олією,черв.перець ) та яскраві різнокольорові фрукти ( всі цитрусові, абрикос, хурма, чорниця/яфини), щоб був повноцінний комплекс з вітамінів, який надзвичайно корисний для наших оченят. Особливо зараз , в час блекауту, важливе достатнє споживання жирних кислот та омега-3 жирних поліненасичених жирів . Це горіхи, боби, морська риба ! Хоча б 2-3 рази на тиждень споживайте ці продукти .
Бережіть(ся) смартфонів
Переважна більшість тих, хто втрапив у блекаут, вимушені дізнаватися новини або повідомляти щось термінове-необхідне за допомогою смартфонів. Чимало й працюють у них, коли відсутня можливість для повноцінної роботи за комп’ютером. Ми бачимо завдяки заломленню сонячних променів в оці та їх відображенню на сітківці. Увечері їхню роль виконує штучне освітлення. Смартфони також є джерелами випромінювання, зазначає офтальмохірург, заступниця головного лікаря медцентру “Новий Зір” Тетяна Манойло. “Треба зазначити, що зоровий апарат людини не пристосований до життя у сутінках, — звертає увагу фахівчиня. — Читання й виконання дій, що потребують зосередження на деталях, за недостатнього освітлення спричиняють перенапруження очей. Річ у тім, що до процесу фокусування залучено кришталик, м’язи й зіниці, які мають звузитись, щоб забезпечити чіткість зображення. Однак у присмерку зіниці, навпаки, розширюються, тому кришталик і м’язи намагаються впоратися самотужки. Через це виникає напруга й дискомфорт очей, навіть головні болі”.
Як цьому зарадити? Тетяна Манойло дає такі поради.
- Для роботи у цей період обов’язково використовуйте лед-лампи, що живляться від повербанка. Навіть якщо працюєте за комп’ютером чи серфите у телефоні – так світловий потік розподіляється сітківкою рівномірніше, а зоровий м’яз менше напружується. Тож коли будете переводити погляд від екрана, бачитимете предмети чітко.
- На жаль, вимушене тривале сидіння за гаджетами за відсутності світла шкодить очам. Особливо тим, хто страждає на міопію, далекозорість чи астигматизм. Яскравий екран виснажує пігментний епітелій сітківки – з’являється зорова втома, концентрація та ефективність роботи знижуються.А ще, зосереджуючись на екранному зображенні, ми забуваємо моргати, й слізна плівка перестає відновлюватися. Поверхня ока оголюється і стає вразливою до несприятливих зовнішніх чинників. З часом це може призвести до хвороби сухого ока. Протидіяти можна формулою 20-20-20, або заплющувати очі, робити легкий масаж ділянки навколо них.
Правило “60” для екранів
Тому, радить Тетяна Манойло, у разі роботи за комп’ютером розташовуйте екран на відстані 60–80 см, провітрюйте приміщення, використовуйте зволожувальні краплі, робіть перерви. Якщо носите окуляри, не забувайте про них. Коли читаєте з телефона, використовуйте додаткове освітлення. Збалансовано харчуйтеся: вживайте овочі, фрукти, ягоди як джерело вітамінів та олію, рибу, горіхи чи насіння – як омега-3. Хоча б 1,5 години перебувайте на свіжому повітрі та висипайтеся.
Тьмяна эзотерика
Є ще один аспект тривалої темряви — езотеричний. Парапсихологи та екстрасенси. езотерики твердять, що саме у темряві людина здатна відкрити багато таємниць. Найменше — заглибитися у саму себе. У йогів навіть є таке випробування, коли людину замуровували у замкнений геть темний простір, куди доставляли тільки воду та їжу і був доступ повітря. Після проходження випробування людина набувала нових якостей. Схожа і більш наближена до нас практика “могили за життя”. свого часу розповсюджена: коли людині було нестерпно жити або хотілося гострих відчуттів, вона живцем на кілька годин лягала у справжню могилу, де також не було доступу світла. Враженнями ті, хто це пройшов, ділилися різними, але спільне одне — щось та й змінила темрява. До слова, є така гіпотеза, шо погіршення зору стається через небажання людини бачити щось чи когось. Тож, коли настає присмерк чи темрява, для очей краще не напружувати їх, а пошукати щось потаємне-важливе у собі.
ЗамПоліт