Цікава кава: чому стрімко дорожчає напій бадьорості

Протягом минулого року вартість одного кілограма кавових зерн сорту арабіка виросла в середньому на 30%. Ціна на зерна коливається в Україні в районі 300 -1000гривень за кілограм і вище.

При цьому протягом минулого року вартість одного кілограма кавових зерн сорту «робуста» виросла в середньому на 19%. Ціна на зерна коливається в Україні від 190 до 500 гривень за кілограм і вище.

На підвищення цін впливають як зовнішні, так і внутрішні фактори. До зовнішніх можна віднести зменшення пропозиції кавових зерн на ринку через поганий врожай у найбільшого у світі виробника кави у світі — Бразилії і водночас стабільно високому попиті на даний продукт серед споживачів по всьому світу. Також відбулося достатньо вагоме зменшення пропозиції на ринку і від ще одного вагомога експортера кави — Колумбії через кліматичні негаразди. 

До внутрішніх факторів можна віднести девальвацію гривні відносно іноземних валют (близько на 50% протягом2022року), подорожчання логістики, а також подорожчання енергетичних ресурсів через удври агресора по енергетичній структурі країни.

Також протягом року зросла і вартість молока. Ціна виросла в Україні за2022рік в середньому на 23% — до 42 грн за літр. 

Якою ж є адекватною ціна чашки кави в кав‘ярні?

Давайте порахуємо собівартість американо і лате.

Американо. На одну порцію треба десь 8 грам кави. Візьмемо за ціною 500 грн кілограм. Це виходить 4 гривні. Плюс стаканчик з кришечкою — близько 2,5 гривень. Тобто виходить 6,5 грн. Плюс до цього варто додати роботу баристи, комунальні послуги, роботу генератора у час блек ату. Тобто оптимальною буде націнка близько 200% і ціна від 20 грн за чашку, якщо говорити про формат “To go” і від 30 грн, якщо говорити про повноцінний формат з посадкою. 

Лате. Все теж саме плюс молоко, яке потрібно близько 200 мл на порцію. Це близько 9 грн на порцію. Тобто чиста собівартість продуктів близько 15 грн. Тобто оптимальною буде ціна від 45 грн за чашку, якщо говорити про формат “To go” і від 50 грн, якщо говорити про повноцінний формат з посадкою. 

Попит на каву, ймовірно, протягом наступних років буде лише зростати, тому в умовах прогнозованої споживчої інфляції у2023році на рівні 20%, у2024році — близько 10%, а у2025році на рівні 6% ціна на вартість чашки кави пропорційно буде також зростати.

Богдан Слуцький,

фінансово-економічний оглядач.