Землетруси і політика. До чого готуватися Туреччині, Сирії та іншим країнам світу

Землю знову трясе – після 6 лютого нова хвиля землетрусів накриває планету. Природне стихійне лихо стає політичним чинником, як показав приклад Туреччини. ЗамПоліт досліджував, як сейсмічні хвилі можуть вплинути на політичний рельєф.

«Султан» у жалобі

6 лютого 2023 року стало днем потрясінь: масштабні руйнівні землетруси у 16 країнах світу. Основними постраждалими державами стали Туреччина і Сирія. І відразу – політичні наслідки. Спостерігачі відзначили критику на адресу чинного президента країни Реджепа Таїпа Ердогана (якого ще називають «султаном») за кількість жертв (понад 30 тисяч людей) через масове недотримання забудовниками будівельних норм у сейсмонебезпечних зонах. Хвиля незадоволення після першого шоку від руйнацій та жертв була доволі швидко перехоплена чинним президентом, — Ердоган оголосив тримісячний надзвичайний стан. Апріорі надзвичайні стани посилюють позиції чинної влади, оскільки люди гуртуються навколо неї для подолання лиха. Тому можна сказати, перший тайм у землетрусів 6 лютого президент Туреччини виграв.

Кремлівські «кішки-мишки»

З огляду на вибори у травні (які, можливо, будуть перенесені), це не лише логічне рішення у відповідь на катаклізм, але й вдалий політичний маневр. Щоправда, він матиме короткотривалий ефект, оскільки внутрішні та – головне – зовнішні опоненти Ердогана не сидять склавши руки. З одного боку, висвітлення наслідків землетрусу більшістю світових ЗМІ з акцентом на жертвах і руйнаціях, що нагадує туркам про причини такої кількості людських втрат. З іншого, не спить і Росія: Кремль, схоже, не забув Ердогана гри на користь України та її союзників восени 2022 року, коли держава-агресор виходила з «зернової угоди». Тоді Росія вимушена була повернутися в угоду – нині знову піднімає питання про її перегляд або припинення. Для більш вдалого для РФ демаршу цього разу потрібне послаблення турецького президента. Вочевидь, тому російська пропаганда старанно і терпляче вбиває клин між Заходом, який начебто швидко згорнув підтримку, та Туреччиною.

Поки що, Туреччина політично тримається – сильного лідера опозиції у країні немає. Але він може постати з місцевої влади, причому за схемою «не системний політик». Йдеться про Оккеш Ельмасоглу, мера міста Ерзин, де жодна будівля не завалилася, хоча місто розташоване неподалік епіцентру. Кращої агітації годі й бажати: місто, яке встояло і ніби промовляє до всіх, хто у жалобі, «бачите, що було, якби не Ердоган».

Шторми не вщухають

Але цей турецький герой і яскравий антипод-конкурент Ердогану може згаснути найближчими днями, — науковці прогнозують новий потужний землетрус. У четвер, 16 лютого, на території Туреччини стався землетрус магнітудою 5.1. Низка сейсмологів прогнозують новий землетрус, який завдасть значних руйнувань Стамбулу, оскільки місто розташоване на стикові тектонічних плит.

І як не дослухатися до цих похмурих прогнозів, коли планету продовжує лихоманити! 15 лютого: Філіппіни – 5, Нова Зеландія – 6,3, Казахстан – 4,2. 17 лютого: Хорватія – 5,2, Румунія – 4,3, країна-агресор РФ – 5 (схід).

Тому є сенс детальніше розібратися у політичних наслідках землетрусів у Туреччині.

Недбалість підкосила електоральний ресурс

Трагічна ситуація із землетрусами, які відбулися на південному-сході Туреччини, 6 лютого, є одним із найбільших випробувань для Р.Т. Ердогана за всю його політичну кар’єру, а особливо напередодні президентських виборів, вважає кандидат політичних наук Анна Меньшеніна.

По-перше, землетрус підсилив внутрішні проблеми в країні на тлі економічної кризи.

По-друге, саме за правління Ердогана анонсувалося масштабне будівництво в країні, для стимулювання якого вводилися будівельні амністії.

Як результат, введена в експлуатацію велика кількість будівель, що не відповідають критеріям сейсмостійкості, а також технічним умовам та навіть документації. Саме така недбалість стала причиною величезної кількості жертв.

З іншого боку, саме регіон, який найбільше постраждав від землетрусів, традиційно голосує на виборах за Ердогана та його партію AKP. Це може становити потенційну загорозу для чинного президента Туреччини. Але за умови відсутності швидкої реакції президента.

«Як ми бачимо, Ердоган уже відвідав постраждалі регіони та пообіцяв відновлення зруйнованих споруд протягом року. В правлячій партії лунають заклики відкласти вибори на рік, по-перше, щоби дати можливість чинному президенту реабілітуватися та продемонструвати його лідерські якості, по-друге, через недоцільність проводити передвиборчу кампанію з моральних причин», — наголошує Анна Меньшеніна.

Шанси є, але загрози сильні

Пошуково-рятувальні операції завершуються в постраждалих регіонах, збитки нараховують мільярди доларів, починається довготривалий період відновлення, затьмарений очікуванням нового землетрусу (ймовірно ще більш руйнівного) в районі Стамбулу. В таких умовах,наголошує Анна Меньшеніна, фокус турецької політики буде направлений на вирішення внутрішніх проблем, таких як ліквідація наслідків землетрусів, соціальний захист населення, пільги для постраждалих осіб тощо. «Лідерство чинного президента може вигідно відрізнятися від опозиції, яка не представлена рівнозначо яскравим лідером як Ердоган та яка, очевидно, буде лише критикувати дії чинної влади. Ймовірно, вибори будуть перенесені в зв’язку з надзвичайним станом і мотивовані моральним обов’язком влади допомогти та відновити, а не думати про владу. Але дата проведення виборів залежитиме від наступних соціологічних опитувань, які покажуть рівень підтримки Ердогана: чи він впав, чи зріс, — вважає експертка.  — Перемога Ердогана на президентських виборах і його партії на парламентських посилить вплив Туреччини не лише в Близькосхідному регіоні, адже саме це є зовнішньополітичною метою Туреччини — вийти на рівень глобального гравця. Звичайно, США, країни ЄС хотіли би бачити новим президентом іншу кандидатуру для здійснення політики, яка не ускладнює відносини всередині НАТО та не веде подвійну гру щодо війни росії проти України та є під загрозою вторинних санкцій через ведення бізнесу з росією. 

Тому найближчий час покаже, які наслідки матиме землетрус на зовнішню політику Туреччини».

Реально фатально

Утім, землетрус може стати і фатальним для чинного президента Туреччини, припускає експерт громадського руху «Всі разом!» Євген Савісько, якщо президентські вибори в Туреччині відбудуться в поточному році. Отже, дата має визначальне значення. Якщо вибори буде перенесено на наступний рік, або ще далі, то чинний президент має високі шанси перемогти, вважає він. І ось чому: «У нього величезний досвід політичної боротьби і вміння використовувати на свою користь навіть найменший шанс. Проти Ердогана будуть діяти непримиренні вороги, але чи зуміють вони об’єднатися і запропонувати сильну альтернативу нинішньому очільнику Турецької держави поки що невідомо», — наголошує Евген Савісько.

Для України програш Ердогана на виборах може мати непередбачувані наслідки як позитивні так і негативні. Адже Сельчук Байрактар, зять нинішнього президента Туреччини, якого пов’язують з величезною місцевою будівельною корпорацією, одночасно є співвласником компанії «Baykar» яка розробляє безпілотники Байрактари та продає винятково Україні, а не Росії, нагадує Євген Савісько.  Таке озброєння є вкрай важливе для ЗСУ. Невідомо, що може бути з компанією та її політикою продажу своїх літальних апаратів в разі відставки Ердогана. Та й зі спільним україно-турецьким підприємством, з виробництва безпілотників, котре мало запрацювати на території України теж невідомо що станеться.

Сирія як плацдарм

Утім, не виключено, землетрус стимулює перенести виробництво БПЛА на територію України або ближче до її кордону (Польша тощо). Але Туреччина хоча б намагається грати «свою гру» — щодо Сирії після землетрусів про самостійні політичні ігри не йдеться.

Як не дивно може прозвучати, але ослаблена землетрусом Сирія найбільш вигідна і для союзників, і для ворогів нинішнього офіційного уряду, звертає увагу Євген Савісько.  «Сильна Сирія — занадто непередбачуваний фактор близькосхідної політики. І це нікому не потрібно. До трагедії звичайних людей майже немає діла. Тому і з допомогою не надто поспішають. Є реальний шанс чергової спроби повалення Башара аль-Асада використовуючи розлючених сирійців як ширму», — звертає увагу експерт.

Незамінних — немає

Землетруси завдали потужних ударів економіці, насамперед, Туреччини та Сирії, адже втрачено не лише майно – загинули десятки тисяч людей, а це робочі руки, інтелектуальні ресурси.  Симптоматично, що загострилися й політичні проблеми, чим можуть скористатися зовнішні гравці.

Для політиків і лідерів інших держав світу це означає одне – віднині потрібно якомога краще дбати про безпеку громадян. А ще – безперспективність будь-яких жорстких владних вертикалей, сумнівну міць «міцних лідерів» (на кшталт Ердогана, Путіна, Лукашенка), остаточний занепад персоналізації політичного і владного процесу. Незамінних більше немає і не буде.

Зрештою, умовній країні, котра хоче постійно та гарантовано впливати на іншу країну, нині немає жодного сенсу «вкладатися» у підкуп політичної та бізнесової еліти, у проведення «своїх» політичних сил у владні структури, — у будь-який момент, варто владі помилитися, влада зникає або обмежується потужною опозицією та зовнішніми гравцями.

Яскравий приклад хибності та безперспективності такої тактики – Сирія. Країна, в яку країна-агресор РФ вклала шалені ресурси, включаючи людські (бойові дії) нині розшматована землетрусом, що загрожує владі Башара Асада.  Не менш показовий приклад Афганістану, з якого пішли США. На такому тлі по-іншому видається ситуація з Україною, — будь-яка агресія на нашу територію, якщо вона має на меті підкорення країни, втрачає навіть найменший сенс. Щоправда, позбавляються сенсу і війни як такі.

Бенефіс «Царя підземелля»

А от на зорі подивитися корисно – зоряна картина землетрусів 6 лютого була більш ніж промовистою для політиків, розповіла ЗамПоліту астролог Любов Коденко.

5 лютого 2023 року, нагадала експерт, відбувся незвичний повний місяць – зі включенням дуже потужної планети Уран.

«Уран – це планета переворотів, вибухів, екстремальних ситуацій та природних катаклізмів. Потужне включення Урана, який був у знаку Землі (Тілець) та Місяця у знаку Вогню (Лев) призвело до такої високої активності та рухливості земної поверхні. Початком подій на повний Місяць став новий місяць 21 січня 2023 року на поєднанні Сонця, Місяця і Плутона. Плутон – це планета підземних реакцій – міфологічний «цар підземелля», що має відношення до вибухів у магмі. З Плутоном пов*язують в астрології вулкани та вулканічну активність. У результаті ми маємо накладення двох сильних космічних чинників. Перше – це новий Місяць 21 січня, котре заклало тло, є початком, формує подію, що проявляється на повний Місяць. Тому таке сильне накладення викликало потужну реакцію земних надр», — розповіла Любов Коденко.